Sepilok Orang Utan Rehabilitation Center

1-dniowa wycieczka do Sanktuarium Orangutanów jest jednym z najpiękniejszych punktów wartych odwiedzenia podczas podróży po Malezji.  Wycieczka odbywa się z Kota Kinabalu. Z hotelu odbiera turystów przedstawiciel biura organizującego wycieczkę, nastepuje przejazd na lokalne lotnisko i przelot do Sandakan.

Spotkanie oko w oko z dziką fauną wyspy i to na dodatek fauną ekskluzywną tego regionu świata. Orang Hutan w języku malajskim znaczy “leśny człowiek”, co piękne pokazuje, że tubylcy traktują te zwierzęta prawie na równi sobie.

Miejsce, w którym można je oglądać nie jest typowym rezerwatem ani żadnym zoo, jest to terytorium chronione. Miejsce, w którym zostawia się im jedzenie 2 razy dziennie w postaci owoców a one, jeśli mają ochotę, to przychodzą po to jedzenie z dżungli, albo i nie. To znaczy, że są wolne i dzikie, ale znają już ludzi i nie reagują na nich paniką czy agresją. Z bezpiecznego miejsca można je oglądać godzinami, jak jedzą, bawią się, pokrzykują, tańczą na lianach i rozwieszonych sznurach przy drewnianych platformach z jedzeniem. Pozwalają podejść blisko tylko pracownikom tego “rezerwatu” , ale kiedy pojawiają się samice z małymi, trzeba być bardzo ostrożnym.

Cena: ok 95 Euro

Więcej informacji:

Centrum Rehabilitacji Orangutanów Sepilok jest jednym z czterech na świecie ośrodków, w których osierocone i okaleczone orangutany znajdują schronienie oraz są przysposabiane do samodzielnego życia w ich naturalnym środowisku, w dżungli. Zdrowe i odchowane zwierzęta wypuszczane są na wolność.

Te wielkie, sympatyczne małpy człekokształtne można obserwować w porze karmienia, przy jednej z platform w dżungli, na której dokarmia się zwierzęta żyjące już na wolności ale chętnie powracające na łatwy posiłek oferowany przez Centrum. Karmienie ma miejsce dwa razy dziennie, rano i po południu, niestety nie ma gwarancji, że jakikolwiek orangutan raczy się zjawić. Czasem przychodzi ich kilkanaście, zazwyczaj kilka, ale zdarza się, że nie pojawi się nawet jeden.

Poza oglądaniem zwierząt można się tu jeszcze wybrać na wycieczkę którymś w wyznaczonych szlaków przez dżunglę.

.

Zobacz rowniez

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *