Wat Rong Khun Chiang Rai – Biała Świątynia

Nie jest najstarsza, największa ani najpiękniejsza, ale jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń buddyjskich w Tajlandii.  Od jej otwarcia w 1997 roku odwiedziło ją już ponad 5 milionów osób.  Ty też powinieneś wybrać się do Wat Rong Khun – białej świątyni w Chiang Rai.

Nic tu nie jest przypadkowe, nic nie jest pozbawione znaczenia. Świątynia rzuca się w oczy z daleka – jej biały kolor i tysiące wmurowanych w jej ściany lusterek sprawiają, że całość lśni w słońcu. Ta biel jest symbolem czystości Buddy. Zanim jednak dotrzesz do głównej świątyni, będziesz musiał przekroczyć most nad…piekłem. Kiedy kroczysz kładką w stronę „Bramy Niebios” pod twoimi stopami demony poddają nieczyste dusze wyszukanym torturom przypominając Ci, że by być zbawionym musisz wyzbyć się wszelkich doczesnych pragnień. Jeszcze kilka kroków i już przekraczasz bogato zdobioną bramę, której strzeże sprawujący władzę nad ludzkim losem Rahu i władająca ludzkim życiem – śmierć.

Myślisz, że widziałeś już wiele? Poczekaj zajrzysz do wnętrza świątyni. Tu, wśród tradycyjnych buddyjskich wzorów kryją się… Batman i Superman, Neo z Matrixa, sceny z Gwiezdnych Wojen i a  nawet… z Nowego Jorku w dniu 9.11.

Twórca świątyni – tajski artysta milioner Charlemchai Kositpipat wierzy, że jego dar dla Buddy da mu przepustkę do wiecznego życia. Jej budowa wciąż trwa i ma zostać ukończona dopiero w 2070 roku.  Wybrać się do niej warto jednak już dziś.

Koszt wycieczki: od 35 Euro.

Zobacz rowniez

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *