Jeziora Plitwickie

Wycieczka do parku narodowego Jeziora Plitwickie. Jeziora leżą w południowej części gór Kapela, wchodzących w skład Gór Dynarskich, na wysokości od 503 do 639 m n.p.m. Jeden ze strumieni zasilających jeziora – Plitwica – tworzy wodospad o wysokości 78 m. Długość wszystkich jezior wynosi ponad 8 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 hektarów.

Największe jezioro Kozjak ma powierzchnię 80 hektarów. Jeziora oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady, a naliczono ich tutaj ponad 90. Na terenie Parku znajdują się również jaskinie. Największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów.

Cena: ok 35 Euro

Park narodowy Plitwice został założony w roku 1949, od roku 1979 znajduje się na spisie światowego przyrodniczego dziedzictwa UNESCO. Tworzony jest systemem 16 jezior, na które nawiązują liczne wodospady i kaskady. Cały park zajmuje 295 km2. System jezior otaczają zalesione masywy Male Kapele i Pljeszivce. System jezior rozdzielona jest na górne piętro z 12 jeziorami i piętro dolne z 4 jeziorami. Park położony jest na podstawach wapiennych ciągle zmieniając swój kształt, dzięki ciągle dorastającym tamom i erozjom trawertynowym, czy innym wpływom.

Film Skarb na srebrnym jeziorze pokazuje tylko źdźbło tego, co wizytatorzy mogą zobaczyć tu na własne oczy. Przepiękne tarasy wnikają dzięki unikalnym bakteriom, które żyją na tarasach w mchu i trawie. Bariery narastają szybko, około 3 sm za rok. Jeziora dolne wynikły przez runięciem jaskiń podziemnych a następnie ich wypełnieniem wodą. Kolor jezior ciągle się zmienia od błękitnego przez jasnozielony aż po ciemno niebieski czy siwy. Kolor zależny jest od ilości minerałów i organizmów żyjących w wodzie, oraz różnego kąta promieni słonecznych.

Rzeczka Plitvica, która dała nazwę całemu systemowi nie łączy żadnego z jezior. Główny system powstał na pobliskich rzekach Matica i Rjeczica oraz na trzech mniejszych potokach. Dopiero aż po ich połączeniu łączą się z Plitvicą i tworzą rzekę Korana.

Tutejsze zarośla należ do bardzo zachowanych w Europie. W parku są ostro chronione ponieważ tworzą miejsca niedostępne i puszcze. W lasach żyją niedźwiedzie, wilki, rysie, następnie sarny, dziki itd. Jeziore opływają obfitością rybną, żyją tu także raki, jednak ich łowienie jest zabronione..

Zobacz rowniez

One comment

  1. Ogolna powierzchnia jezior wynosi okolo dwoch kilometrow kwadratowych, zas caly Park Narodowy rozciaga sie na powierzch 40 ni 200 km kw. Ze wzgledu na ich nieporownywalne piekno oraz obfitosc fauny i flory , terytorium to zostalo ogloszone parkiem narodowym juz w 1949 r., a w 1979 UNESCO wlaczylo Jeziora Plitwickie na liste swiatowego dziedzictwa przyrody. Koryto wodospadow, ktore jest niezaprzeczalnym fenomenem przyrody zostalo uformowane cztery tysiace lat temu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *