Jaskinia Postojna

Postojna (Postojnska jama) jest najsłynniejszą słoweńską jaskinią – blisko 20 km podziemnych sal i korytarzy, udostępniona została turystom już na początku XIX wieku.Trasa turystyczna o długości 5,5 km zajmuje tylko 1,5 godziny, gdyż 4-kilometrowy odcinek tzw. Starego Korytarza pokonuje się kolejką elektryczną. Do przejścia pozostaje 1700 m. Przewodnicy posługują się wszystkimi podstawowymi językami obcymi i swoim językiem słoweńskim. W jaskini panuje stała temperatura 8°C.

Cena: ok 36 Euro

Jaskinia Postojna jest dwudziestokilometrowym labiryntem przejść, galerii oraz komnat, które w asyście doświadczonych przewodników, w ostatnich 193 latach odwiedziły ponad 33 miliony osób. Jest to największa i najczęściej odwiedzana w Europie jaskinia typu „klasyczny kras”. Jej najbardziej interesujący tunel został odkryty w 1818 roku przez Luka Čeč. W następnym roku po jego odkryciu został on udostępniony dla zwiedzających. Do tego czasu jedyną dostępną częścią jaskini były wejścia do niej. Odwiedzający ją pozostawiali po sobie ślady wyryte na ścianach. Najstarsze z nich pochodzą z XIII stulecia. W 1872 w jaskini zostały położone w jaskini tory kolejowe a 2 lata później doprowadzono elektryczność.

Wizyta w jaskini Postojna rozpoczyna się od stacji kolejowej. Pociąg najpierw mija tunel stworzony przez człowieka ponad 40 lat temu (w czasie modernizacji linii). Pierwszy naturalny tunel jest czarny od sadzy po wybuchu paliwa gromadzonego tu w czasie II wojny światowej. Przejeżdżamy przez bogato zdobioną stalaktytami i stalagmitami „Gotycką Salę” a następnie przez „Salę Kongresową”, zwaną Balową, służącą od ponad 180 lat na bale i inne wydarzenia. Podczas gdy my oglądamy rzeźby stworzone przez naturę pociąg wjeżdża kolejne dwa kilometry w głąb jaskini, do wnętrza Wielkiej Góry. Tutaj wysiadamy z pociągu i dalej poruszamy się pieszo. Szlak prowadzi przez Wielką Górę (zwaną również Kalwarią), Rosyjski Most do Pięknej Jaskini. Ostatecznie trasa dochodzi do Brylantowego przejścia, gdzie znajduje się najsłynniejszy stalagmit zwany Brylant – symbol Jaskini Postojna. Następnie droga prowadzi do basenu z „ludzkimi rybami” a następnie do „Sali Koncertowej”, gdzie wsiadamy do pociągu by powrócić na powierzchnię..

Zobacz rowniez

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *