Split i Trogir

Całodniowa wycieczka autokarowa (na miejscu lokalny przewodnik). W Splicie zwiedzimy stare miasto, gdzie krzyżują się wpływy weneckie, chorwackie i orientalne, zobaczymy antyczny pałac cesarza Dioklecjana, średniowieczny ratusz miejski oraz malowniczy port. W Trogirze polecamy spacer po malowniczej starówce, zobaczymy między innymi ratusz miejski oraz katedrę św. Wawrzyńca

Cena: ok 25 Euro

Starorzymskie miasto Split powstało z Pałacu Dioklecjana, który przed 1700 laty dał wybudować cesarz Dioklecjan, aby właśnie tutaj spędzić ostatnie lata swojego życia. Pałac Dioklecjana oraz liczne zabytki z czasów rzymskich zachowane są do dnia dzisiejszego. Na terenie pałacu znajduje się Katedra wybudowana w VII wieku na fundamentach mauzoleum cesarza Dioklecjana, a swoją nazwę zyskała na cześć patrona miasta Split – św. Duje. W zachowanej części pałacu, w podziemiach odbywają się różne imprezy takie jak np. Wieczory Dioklecjana czy Wieczory Lokalnej Muzyki, a szczególniie godna polecenia jest wykonywana na Perystylu opera Aida w ramach Splickich Letnich Igrzysk. Obecnie Pałac Dioklecjana jest unikalnym światowym przykładem zamieszkałego pałacu, w którym już od 1700 lat mijają pokolenia mieszkańców Splitu.

Trogir – miasteczko w pobliżu Splitu – znane jest z historycznej starówki, która obecnie znajduje się pod ochroną UNESCO, oraz z romantycznego portalu przy wejściu do kościoła św. Jana, ale także z atrakcyjnych letnich nocy. Obok Trogiru znajduje się wyspa Čiovo z idyllicznymi niewielkimi miejscowościami, plażami i ukrytymi zatokami idealnymi na kąpiel..

Zobacz rowniez

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *