Wycieczka do Luxoru

Zapierające dech w piersiach zabytki, potęga starożytnych legend, luksus i gorące piaski. Tak w skrócie można podsumować wizytę w Luksorze, który choć formalną stolicą Egiptu nie jest, to z pewnością jest jego historycznym sercem.

Luksor jest turystyczną „mekką”. Od XIX w. przeżywał parowcowe oblężenie ze strony europejskich turystów. Turyści tutaj przybywający chętnie zwiedzali pozostałości Teb – dawną stolicę Nowego Państwa. Skumulowanie tak wielu ciekawych starożytnych zabytków na jednym terenie jest naprawdę zdumiewające. Trudno też się dziwić, że około 85% gospodarki miasta opiera się na turystyce. Większość turystów odwiedza Luksor między październikiem, a lutym, gdy jest jeszcze chłodniej.

Skąd nazwa Luksor? Pochodzi z języka arabskiego: od słowa oznaczającego tyle do „pałace”, „zamki”. Początkowo nie było to miejsce ciekawe, a wręcz przeciwnie – było to typowe prowincjonalne miasteczko. Zainteresowanie zwiedzaniem Luksoru ze strony turystów pojawiło się XIX wieku, kiedy to przybywali oni w te rejony, aby zobaczyć ruiny miejscowości Teb.

Do Luksoru nie warto jest wybierać się na kilkudniowy pobyt ze względu na bardzo wysokie ceny za noclegi. Hotele w Luksorze starają się maksymalnie wykorzystywać przybywających tutaj turystów poprzez dyktowanie wręcz zaporowych cen. Nic dziwnego, skoro turyści przebywający w dwóch najpopularniejszych kurortach – Hurghada i Sharm el Sheikh, najczęściej decydują się właśnie na pobyt dwudniowy. Wszystko ze względu na odległość.

Najważniejszym miejscem na tym obszarze jest świątynia Luksorska, która położona jest w samym centrum miasta. Zwiedzać ją można zarówno w dzień jak i w nocy, ale zdecydowanie bardziej polecana jest pierwsza opcja. Świątynię stworzono ku czci trzech Bogów: Amona, Mut i Chonsu. Miejsce te było południowym haremem, w którym to mieszkał Mut ze swoim synem Chonsu. Świątynie wypadowana została przez dwóch władców Amonhotepa III i Ramzesa II. Przez kolejne dziesiątki lat świątynia była przebudowywana przez panujących faraonów. Mimo wszystko nie utraciła swojego wyglądu i budziła szacunek u kolejnych przybywających tutaj nacji na czele z walczącymi żołnierzami.

Na terenie Luksoru znajduje się m.in. kaplica Serafina, aleja sfinksów z ludzkimi głowami, sześć kolosów Ramzesa II, pylon o szerokości 65 metrów, meczet Abu al-Haggaga, kolumnada Amonhotepa III i jego dziedziniec, sala hypostylowa. W Luksorze znajdują się również liczne sanktuaria. Warto jest zapoznać się również z kolekcją historycznych przedmiotów umieszczonych w muzeum luksorskim. W pobliżu stworzone zostało również muzeum Mumifikacji, które jak sama nazwa wskazuje, przedstawia historię mumifikacji.

Będąc w Luksorze warto zwiedzić przede wszystkim:
– Świątynie Luksorską
– Świątynię Amona w Karnaku
– Muzeum Luksorskie
– Muzeum Mumifikacji
– Dolinę Królów i Królowych
– Świątynie Hatszepsut
– Kolosy Memnona
– Madinat Habu
– dom Howarda Cartera – odkrywcy grobowca Tutenchamona
– Ramesseum

 

Cena : ok 55$/os.

Related Post

Zobacz rowniez

One comment

  1. Rodzaj transportu zalezy od liczby uczestnikow wycieczki i moze to byc autokar, coaster lub microbus. Wszystkich zainteresowanych wycieczkami prosimy, aby po zakwaterowaniu w hotelu wyslali sms na nr tel.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *