Kairouan / El Jem

Thysdrus (dzisiejsze El Jem) zostało założone w 46 roku p.n.e. na miejscu dawnej osady punickiej. W III wieku naszej ery aspirowało nawet do miana drugiego po Kartaginie najważniejszego miasta w rzymskiej prowincji Afryka. Właśnie w tym czasie, najprawdopodobniej w latach 230-238 z inicjatywy konsula prowincji Gordiana wzniesiono tutaj amfiteatr, który wielkością ustępuje tylko rzymskiemu Koloseum oraz innej słynnej arenie, mieszczącej się w Capui, na której kiedyś walczył Spartakus. Ma 149 metrów długości, 124 metry szerokości, 36 metrów wysokości, a w czasach gdy odbywały się w nim igrzyska potrafił pomieścić ok. 30 tysięcy ludzi!

Nie wiadomo czy amfiteatr został ukończony, ponieważ w 238 roku w proteście przeciwko wysokim podatkom wybuchło w Afryce powstanie zwrócone przeciw cesarzowi Maksyminowi Trakowi. W walkach zginął syn Gordiana – Gordian II. Sam Gordian, który w efekcie powstania był przez ok. 20 dni cesarzem, popełnił samobójstwo.

Mimo upływu czasu i różnych zawirowań historycznych amfiteatr przetrwał aż do dzisiaj, mało tego jest najlepiej zachowaną tego typu budowlą na świecie! Z tego względu kręcono tu między innymi zdjęcia do Gladiatora. Zauważyłem zresztą, że w wielu miejscach amfitear w El Jem błędnie zwany jest – Koloseum, podczas gdy Koloseum to nazwa własna nadana w średniowieczu amfiteatrowi w Rzymie.

Można przespacerować się po arenie, wejść na widownie, a także zejść do piwnic pod areną, gdzie kiedyś były pomieszczenia dla zwierząt i gladiatorów. Stąd za pomocą wind byli transportowani na arenę, aby czasem po raz ostatni wykrzyczeć: „morituri te salutant!”

W programie również wizyta w świętym mieście Islamu – Kairouanie: zwiedzanie Wielkiego Meczetu Okba IbnNafaa, Basenów Aglabitów oraz wizyta w manufakturze dywanów. Następnie przejazd do El Jem – dawnego rzymskiego miasta Thysdrus. Wizyta w Amfiteatrze rzymskim..

Zobacz rowniez

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *